Aranżacja nowoczesnego tarasu

Tarasy są nieodłączną częścią domów projektowanych według najnowszych trendów architektonicznych. Rodzi się tutaj jedno pytanie – jak urządzić nowoczesny taras, aby pasował do reszty domu i był przy tym funkcjonalny? Odpowiedzią są zebrane przez nas poniżej pomysły i inspiracje na aranżacje nowoczesnych tarasów.

Meble na nowoczesny taras

Choć mogłoby się wydawać, że zwykłe meble ogrodowe wystarczą, by stworzyć funkcjonalną przestrzeń na tarasie, dobór odpowiedniego zestawu wcale nie jest prostą sprawą. Muszą one bowiem być nie tylko funkcjonalne, ale także dobrze wyglądać i skutecznie opierać się warunkom atmosferycznym. Dlatego też powinniśmy stawiać na materiały odporne na działanie skrajnych temperatur, intensywnych promieni UV, zanieczyszczenia i wilgoć. Nowoczesna stylistyka często wymusza też konkretny design. Z czego zatem powinny być zrobione meble umieszczane na takim tarasie? Prym wiodą tutaj aluminium i technorattan (czyli syntetyczny substytut naturalnego rattanu). Popularne i na ogół uniwersalne są także wyroby z drewna, ale tutaj znacznie większą rolę będzie odgrywał kształt takiego mebla. Materiał ten wymagać będzie też znacznie więcej prac konserwacyjnych niż dwa wymienione wcześniej.

W przypadku nowoczesnych aranżacji stawiających na minimalizm najlepsze będą surowe wykończenia i oszczędne, smukłe kształty. Wspomniane aluminium będzie zatem idealne dla domów opartych właśnie o takie projekty. Natomiast jeśli mamy zamiar przełamać nieco surowość wnętrz, możemy ocieplić styl tarasu z wykorzystaniem mebli z technorattanu. Pod względem wizualnym jest on właściwie identyczny ze swoim naturalnym pierwowzorem, wygrywa jednak zdecydowanie pod względem właściwości – nie pochłania wody ani zanieczyszczeń, przez co jest idealnym wyborem dla białych mebli.

Istnym hitem są także meble modułowe, mogące przybierać właściwie dowolne kształty i pozwalające idealnie wypełnić dostępną przestrzeń.

Zadaszenie nowoczesnego tarasu

Dobrze zaprojektowane zadaszenie tarasowe pozwoli nam przebywać na świeżym powietrzu bez obaw o padający deszcz. Taras przy domu urządzonym w stylu nowoczesnym będzie wyglądać najlepiej z dachem lamelowym. Lamele są niewielkimi, obracającymi się w miejscu panelami zrobionymi z aluminium. W standardowych modelach mogą się one obracać o 135°, umożliwiając regulację ilości wpuszczanego światła. Najnowsze modele pozwalają jednak zsuwać je, niemal dokładnie tak samo, jak w przypadku zadaszeń tkaninowych.

Skoro już przy zadaszeniu tkaninowym jesteśmy, warto wspomnieć, że niektóre modele świetnie współgrają z nowoczesnymi tarasami – dobrym tego przykładem jest tarasola Light. Jej minimalistyczny, oszczędny styl wręcz idealnie komponuje się z najnowszymi trendami aranżacyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że jego konstrukcja uniemożliwia zabudowę boczną.

Dostępne obecnie na rynku zadaszenia powstają na aluminiowych stelażach i umożliwiają zdalne zsuwanie i rozsuwanie dachu z użyciem poręcznego pilota. Co więcej, mogą być także wyposażone w zintegrowane oświetlenie.

Tarasola Light

Jak oświetlić nowoczesny taras?

Chyba nikogo nie zdziwi, że królują tutaj LED-y – można wśród nich znaleźć zarówno duże kule, jak i drobniutkie, pojedyncze diody. Zastosowanie tej technologii daje wręcz ogromną swobodę w urządzaniu przestrzeni i praktycznie nieograniczone możliwości projektowe – wcale nie musimy ograniczać się do popularnych lamp z bateriami solarnymi.

Odpowiednio dobrane lampy mogą zmienić każdy taras czy balkon w magiczne miejsce. Dodatkowymi zaletami LED-ów jest możliwość przyciemniania oraz różne kolory (mamy nawet możliwość ich płynnej zmiany, pod warunkiem podłączenia odpowiedniego kontrolera) – sprawdzają się więc świetnie zarówno jako oświetlenie funkcyjne, jak i nastrojowe. I najważniejszy argument – nawet te podłączane do sieci energetycznej nie pobierają dużo energii.

Praktyczne dodatki na nowoczesny taras

Bardzo często nowoczesny wystrój dopełnia stół i duży grill. Taras może bowiem służyć też jako zewnętrzna jadalnie i miejsce spotkań ze znajomymi.

W przypadku tarasów z zadaszeniem i zabudową boczną popularnymi dodatkami są również promienniki ciepła. Nie tylko doświetlają przestrzeń, ale także generują ciepło zbliżone do słonecznego. Wartym uwagi jest też stosunkowo nowy czujnik pogodowy, który ostrzega przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, oraz system audio zapewniający rozrywkę w trakcie przesiadywania na tarasie.

Taras w stylu nowoczesnym

Aranżacje nowoczesnego ogrodu – podsumowanie

Popularne obecnie trendy stawiają przede wszystkim na minimalizmy i dość surowy styl. Projekty wystroju nowoczesnych tarasów powinny zatem brać pod uwagę właśnie takie rozwiązania. Do wyboru jest przynajmniej kilka rozwiązań, dzięki którym taras nie będzie odstawał stylowo od reszty domu.

Masz więcej pytań?